Inspekcja Transportu Drogowego – czym się zajmuje?

ITD to państwowa służba, która zajmuje się kontrolowaniem kierowców i pojazdów towarowych. Do ich obowiązków zalicza się przede wszystkim nadzorowanie czy samochody nie mają niedopuszczalnej wagi, która zazwyczaj jest zawyżana poprzez przeładowanie samochodów oraz czy stan mechaniczny aut jest prawidłowy. Instytucja, jaką jest ITP powołany został do działania 6

Inspekcja Transportu Drogowego została wykreowana po to, żeby spełniać kilka wyjątkowo istotnych zadań, do jakich zalicza się: reperacja bezpieczeństwa drogowego, wywieranie nacisku na kierowców, żeby przestrzegali oni zapisów ustawowych, przeciwdziałanie rozwojowi nieuczciwej konkurencji, wyeliminowanie patologicznych zjawisk w transporcie drogowym oraz zapobieganie zniszczeniu nawierzchni. Wszystko to sprawia, że polepsza się dodatkowo stan ziemii. Dodatkowo inspektorzy specjalizują się także w tropieniu naruszeń, jakie powszechne są w transporcie drogowym.

Zarządzaniem Inspekcją Transportu Drogowego para się GITD. Rewident ten odpowiada przed ministrem transportu. Do Inspecji Transportu Drogowego należy ponadto siatkę fotoradarów i detektory prędkości, które zamontowane są na skrzyżowaniach oraz systemy komputerowego poboru należności.

Do kluczowych przedsięwzięć, którymi zajmuje się inspekcja drogowa przynależą kontrole terenowe, które sieją niepokój pośród kierowców samochodów ciężarowych. Do ITD nie zalicza się przecież wyłącznie monitorowanie aut w trasie, ale także weryfikacja siedziby, którą posiada spedytor. Do ważnych zadań ITD należy także trzymanie pieczy nad grupowym transportem ludzi. To wszystko dlatego, by zagwarantować stu procentową wiarygodność oraz gwarancję najlepszej jakości transportu poprzez wykluczenie z transportu samochodowego pojazdów wadliwych bądź w takim stopniu felernych.

Funkcjonariusze Inspektoratu Transportu Drogowego są w stałej współpracy z takimi urzędami państwowymi jak straż graniczna, służba celna czy drogówka. Dodatkowo są w stałym kontakcie z odmiennymi inspekcjami, np: lekarka, kupiecka oraz Państwowa Izba Pracy.

Od końca lat osiemdziesiątych również ITD para się przydzielaniem licencji na transport międzynarodowy.