Transport, podobnie jak i pozostałe płaszczyzny aktywności człowieka, podlega nieprzerwanym zmianom ze względu na nieprzerwany rozkwit gospodarczy. Na wstępie koncentrowano się na ekonomicznych aspektach transportu. Najznaczniejsze pytanie odnosiło się do opcji jak najkrótszego oraz najtańszego przerzucania towarów z miejsca A do miasta B. Zawdzięczając rewolucji industrialnej XVIII-XIX wieku oraz rozwojowi technologicznemu zaczęły pojawiać się na Starym Kontynencie i na globie różne sposoby przewozu, umożliwiające poruszać się coraz łatwiej i jeszcze odleglej. Człowiek ulepszył sposoby przemieszczania się, dostosowując do przerzutów najdoskonalsze źródła energii, powiększając infrastrukturę drogową tudzież modernizując miasteczka do nieustannie rozwijającego się ruchu przewozowego.

Transport został branżą oferującą populacji ludzkiej pełen wachlarz usług pod względem ekonomicznym jak również środowiskowym. Efektywnie funkcjonująca, innowacyjna oraz odpowiadająca na popyt infrastruktura decyduje o sile rozwijającej się gospodarki. Rozkwit przewozu oddziałuje na poprawę popularności krajów oraz rynków zatrudnienia, zmniejsza niedogodności spowodowane kongestią drogową, ogranicza koszty eksploatacji metod transportu i ogranicza czas podróży. To wszystko przekłada się na korzyści finansowe, konkurencyjność, wzrost produktywności przedsiębiorstw i regionów tudzież korzyści obywatelskie. Transport jest zamieszany we wszelkie kwestie ożywienia gospodarki.

Destruktywny wpływ tranzytu


Rozkwit transportu samochodowego wewnątrz Europy jak również na całym globie niesie za sobą także negatywne rezultaty, a a konkretniej emisję zanieczyszczeń z silników diesel pojazdów drogowych do powietrza, ziemi i wód gruntowych. Przyrost wydatków na innowacje transportowe, przyrost oferowanych usług transportowych a także wzrastające nasilenie ruchu drogowego, szkodzą planecie. Przykłada się on zarówno do wieczystego zniekształcenia pejzażu oraz deformacji flory. Ponadto źle oddziałują na zdrowie osób mieszkających w pobliżu pryncypialnych ciągów transportowych w krajach szczególnie rozwiniętych. Zapylenia powietrza, będące pierwotnie problemem lokalnym, przerodziły się w zagrożenie interkontynentalne, przynoszące zmiany klimatyczne.

Autor artykułu: taśma klejąca z nadrukiem